Dlaczego manualna skrzynia biegów?

skrzyniaPrzed zakupem samochodu, zastanawiamy się czy wybrać pojazd z automatyczną czy może jednak tradycyjną skrzynią biegów. Oczywiście popularniejszym rozwiązaniem, są skrzynie tradycyjne, bądź też – manualne. Poniżej, przedstawimy zalety, które je charakteryzują.

Zalety manualnych skrzyń biegów

1. Prosta budowa

Budowa tradycyjnej skrzyni biegów, jest niezwykle prosta. Koła zębate, które wchodzą w jej skład, przenoszą się na odpowiednią pozycję, za pomocą drążka sterowniczego w ręku kierowcy. Efekt? Co prawda, musimy angażować naszą prawą rękę, ale jednocześnie zyskujemy bardzo dużo w innych aspektach, o których mowa poniżej…

2. Niska cena

Manualna skrzynia biegów, jest – ze względu na swoją prostą budowę – dość tania. Przeprowadzki do „manuali” z innych rodzajów skrzyń biegów, mogą być dla kierowców szokujące, głównie jeśli chodzi o niską cenę zakupu. Tak czy inaczej, rozwiązanie to jest niezwykle opłacalne.

3. Łatwa naprawa

Manualne skrzynie biegów, można dość łatwo naprawić. Jest to możliwe, dzięki wspomnianej już uproszczonej budowie skrzyni. W praktyce, koszt naprawy takowej skrzyni, może wahać się gdzieś w okolicy tysiąca złotych (oczywiście wszystko zależy od awarii z jaką będziemy mieć do czynienia). Transport również jest tutaj tani, praktycznie wszystkie hurtownie motoryzacyjne posiadają takowe części. Z kolei w przypadku bardziej skomplikowanych rozwiązań, cena ta może wzrosnąć nawet i kilkukrotnie!

4. Bezawaryjność

Motoryzacja, zawsze hołduje rozwiązaniom prostym i niezawodnym. Tak też jest w przypadku manualnej skrzyni biegów. Ze względu na swoją budowę, skrzynie te są praktycznie bezawaryjne. Nie mamy tu skomplikowanej elektroniki, a więc wszystko opiera się na rozwiązaniach mechanicznych. Zużycie koła zębatego, może zaś nastąpić tylko z kilku powodów – albo niewłaściwej eksploatacji, albo – z naturalnego zużycia.